Badacsony Hableány étterem
Badacsonyban az ötvenes-hatvanas évek fordulóján és valamivel később sok érdekes épület épült, amik ma is állnak és meghatározzák a nyaralóhely hangulatát.
Egyikük a volt Hableány Étterem és csemegeüzlet, amely a mai napig megúszta nagyobb átalakítás nélkül, nem alakították, giccses-tornyos-jurtatetős építménnyé a kockaépületet, mint sok más épületet a Balatonon.
Az épület park felőli oldalán Kumpost Éva Hableány c. mázas kerámia faliképe látható, valamint ide készült Borsos Miklós Hal c. alkotása is.
Érdemes a közeli Postát megkeresni, bár átalakították, neonja sincs meg, nagy vonalakban azért még a régi épület. A bazársorok egy része szinte semmit sem változott, csak a nyílászárókat cserélték ki néhol, a strand bejárata is a régi.
A volt Tátika étterem remekbe szabott, korai modern épületét többször átalakították, de formáját kívülről őrzi. Néhány éve diszkóként működött (a csodálatos panorámaterasz funkció nélkül maradt), 2009-ben viszont erotikus történelmi panoptikum nyílt benne, az épülethez egyáltalán nem illő cégtáblákkal. No comment.
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
- Thumbnail
Találat: 2
Találat: 2
1960-1969
Ismeretlen évjárat
Találat: 2
1980-1989
1961
Ismeretlen évjárat
Találat: 2
Találat: 2
Ezek is típusépületek voltak?
Nagyon hasonlít a balatonföldvárira (amit már lebontottak)
http://retronom.hu/node/9991
és ami Almádiban van (vagy volt ezt nem tudom)
http://retronom.hu/files/node_images/7b28132fc71643e7.jpg
Az étterem technológiája valószínűleg KERTI - anyag (azért tettem fel a listát, hogy könnyebben tájékozódjunk), a helyszínre adaptálás pedig (térben és időben) egyéni tervezői munka. Feltételezem, hogy ajánlott (és kapható) szerkezeti elemeket kellett használni. De még típusterv is lehetett, de ennek utólagos megállapításához a többi étterem műszaki rajzát is kellene látni. Az alapvető, kész konyhatechnológia sokat segíthetett, hiszen elég sok helyen épült étterem. A KERTI anyaga pedig amellett hogy ajánlás, létszükséglet is lehetett, hiszen a különböző előírásoknak már megfelelt, nem egyénileg kellett a KÖJÁL-tól kezdve mindent végigzongorázni, nem beszélve a felszerelésről, a sütő-főző alkalmatosságoktól kezdve a hűtésig.
Nagyon hasonló a Balatonalmádi étterem is:
Nofre
Nocsak, egyszerre írtunk hozzászólást az előbb. Érdekeseket írtál. Ha feltöltöm a második cikket, néhány dologra választ kapunk. Nem volt típusterv ez és nem is adaptált tervről van szó, hanem két teljesen különbözőről.
A földvári étterem pedig csak még inkább távolabbi rokona ennek a kettőnek.
Most néztem alaposabban, ez KÖZTI tervezés. A beruházó viszont nincs feltüntetve, ami szintén sok mindent befolyásolt, valamint a kivitelező sem. Ugyanis tőle is függött, hogy milyen szerkezetet alkalmaznak. Ezek mind okozhatnak hasonlóságot, és a készen kapható nyílászárók, akkoriban leginkább fémből a középületeknél, alumínium, és a dunaújvárosi profilokból összeállítottak.
De ilyen hasonlóság azért minden korban volt, ma a lakóparkok tűnnek teljesen egy kaptafára gyártottnak . Azzal a különbséggel, hogy a maiak nem annyira karakteresek a különbségekben.
Nofre
Nem, nem voltak, de nagyjából egyszerre készültek. Sőt, a tervezőgárdája is részben azonos volt az északi parti két háznak és ugyanebben a lapszámban bemutatják az Auróra éttermet is (akkor még Pannónia étteremnek nevezték).
Azt már átépítették teljesen, tulajdonképpen teljesen új, kétszintes, többfunkciós épület került a helyére (ha nem tévedek).
Köszi a válaszotokat, így laikus szemmel elég egyformák voltak.
Megint tanultunk valami újat :)